A FUE hajvételi módszer szinte mindig, de nem minden esetben alkalmazható.
A korszerű hajbeültetés egyik fontos részlete a FUE hajvételi technika.
Ennél az eljárásnál az átültetésre kerülő hajszálakat (hajtüsző egység graftokat) egyenkénti kihúzási technikával nyerjük ki a fej hátsó-oldalsó részéről (adóterület).
A hajtüsző egységeket mikro-körkéssel körbemetsszük, majd kihúzzuk a fejbőrből, az így kapott graftok kerülnek beültetésre a hajhiányos területre.
ELTÉRŐ SZÖVETI ADOTTSÁGOK
FUE hajvétel során igen nagy jelentősége van az adóhelyen a fejbőr szöveti felépítésének és adottságainak, illetve a hajtulajdonságoknak.
Fejbőr tulajdonságok:
A bőr hámrétegének (epidermis), az irhának (dermis) és a bőr alatti szövetek (subdermális réteg) felépítését és „viselkedését” vizsgáljuk. Ilyenkor pl. keménység, rugalmasság, vastagság, vérzési hajlam, a graftok környező szövetekhez való tapadásának mértéke alapján beszélhetünk könnyebb- gyorsabb vagy nehezebb- lassabb FUE hajvételről.
Hajtulajdonságok:
Vastagság - átmérő (igen jelentős eltérések léteznek), tartás (puhább- keményebb), színezettség (sötét- világosabb vagy éppen teljesen fehér), hajszálak lefutása (fejbőrhöz viszonyított meredekség foka), hajtüsző egység képződés (pl. több vagy kevesebb kettes- hármas egység, több ún. „családi egység” – több egység egymás mellett), változó hajsűrűség. Jó hajtulajdonságok nagyban segítik a FUE hajvételt, egyrészt mert jól láthatóak a kivételre kerülő egységek és lefutási irányuk, másrészt a megfelelő vastagságú és tartású hajszálak jól vezetik a körkést a körbemetszésnél.
MŰTÉTI TECHNIKA KIVÁLASZTÁSA - ALKALMAZKODÁS A SZÖVETEKHEZ
A sikeres FUE hajvételnél mindig a szöveti feltételekhez szükséges alkalmazkodni a megfelelő technikai részletek helyes megválasztásával.
Ilyen technikai részlet többek között a megfelelő mikro-körkés, más néven FUE tű kiválasztása az adott páciens adott hajbeültetés műtétjéhez: lehet pl. éles vagy tompa, különböző méretű, sima vagy fogazott. Adott páciensnél szükség lehet többfajtára is, ha az adóhely különböző részeinek szöveti tulajdonságai eltérőek. Választhatunk kézi-vagy gépi technikát, különböző forgási sebességet, vágási mélységet, behatási erőt, kihúzási kontrollt stb.
A FUE módszerrel gyakorlatilag szinte minden esetben megfelelő módon lehet hajat kinyerni a hajbeültetéshez, mégis nagyon ritkán, találkoztunk olyan esetekkel, ahol a fejbőr-és hajtulajdonságok megakadályozták a sikeres FUE hajvételt.
Tapasztalatunk alapján olyan fejbőr esetén, amikor a hám kemény és rugalmatlan, különlegesen vastag és rugalmatlan az irharéteg (0.5 cm –nél vastagabb) valamint a hajszálak gyengék, sokszor teljesen fehérek, a FUE hajvétel nagy nehézségekbe ütközik vagy éppen teljességgel lehetetlen.
Azonban ezek a körülmények mindig csak a műtét elkezdésekor válnak teljesen világossá, nincs arra mód, hogy előre meggyőződjünk a fejbőr tulajdonságokról.(Hacsak nem végzünk próbaműtétet, bár ez több oknál fogva sem képezi napi gyakorlatunkat), Így ilyenkor szembesülünk azzal, hogy az eredeti hajbeültetési terv ezzel a hajvételi megoldással nem végrehajtható.
Természetesen ez önmagában nem akadályozza meg, hogy a páciens számára sikeres hajbeültetést végezzük, egyszerűen FUE hajvétel helyett FUT- csíkvételi technikával kell kinyerni a hajat az adóhelyről. Az átváltás technikailag semmilyen gondot nem okoz- természetesen csak akkor, ha az operáló orvos és a műtéti asszisztencia rendelkezik, a FUT technikában való jártassággal. (Ha egy vállalkozás kizárólag csak a FUE hajbeültetést végez, akkor sajnos nem fogja tudni ezt a problémát megoldani)
További információk: SIKOS HAJBEÜLTETÉS KLINIKA www.shklinika.hu
Az adóhely hajbeültetés előtt, FUE hajvételhez levágva, és 1 évvel FUT csíkvételi hajbeültetés után. Eredetileg FUE hajbeültetéshez készültünk, de a fejbőr adottságok miatt ezt nem tudtuk elvégezni, így a pácienssel egyetértésben csíkvételi technikára váltottunk. Gyógyulás után a hátsó hegvonal egyáltalán nem látható a hajban |
A vastag fejbőr jól látható a csík kimetszése után | A szépen gyógyult hátsó hegvonal közelről |
FUT hajbeültetés előtt | FUT hajbeültetés után |